

![]() |
Jimi Hendrix |
Imprezę poprzedziły siedmiotygodniowe przygotowania w atmosferze niepewności czy w ogóle uda się zrobić festiwal bez supergwiazd. Lista uczestników była dość dziwna i widać było, że na festiwalu nie będzie pełnego przeglądu wszystkich stylów i liczących się wykonawców. Dwa zespoły zrezygnowały z uczestnictwa, aby nie przenosić swoich problemów z narkotykami na teren festiwalu. Chodzi tu o The Lovin' Spoonful i The Rolling Stones, chociaż Mick Jagger był w radzie dyrektorów-organizatorów a Brian Jones pojawił się na scenie aby zapowiedzieć grupę The Jimi Hendrix Experience. Chuck Berry zażądał 2000 dol., ale ponieważ festiwal organizowano na zasadzie koncertu dobroczynnego, postanowiono nie robić wyjątków. Bob Dylan dalej ukrywał się w Woodstock po rekonwalescencji szpitalnej kiedy to w lipcu 1966 roku uległ wypadkowi motocyklowemu. Cały czas chodziły plotki aż do ostatnich godzin niedzieli, że The Beatles wystąpią (wszyscy byli przekonani, że są w Monterey). Jednak grupa postanowiła nie łamać swojego przyrzeczenia Nigdy więcej występów. Beach Boys postanowili nie występować, gdyż Brian Wilson unikał poboru do wojska i wolał pozostawać w ukryciu, The Kinks pomimo tego że zostali zaproszeni nie udało im się uzyskać wizy z powodu sporu z Amerykańską Federacją Muzyków, podobna sytuacja spotkała również Donovana któremu odmówiono wizy gdyż był zamieszany w handel narkotykami, następnym nieobecnym byli Captain Beefheart & The Magic Band którzy co prawda zostali zaproszeni ale wedle informacji zawartej we wkładce do reedycji ich albumu "Safe of Milk" musieli odmówić głownie pod naciskiem gitarzysty zespołu Ry`a Cooder`a który twierdził że zespół nie jest do tego przedsięwzięcia jeszcze gotowy, Dionne Warwick and the Impressions w ostatniej chwili się wycofali, zespół The Love dostał zaproszenie do udziału, jednak ostatecznie je odrzucił, Eric Clapton wraz z zespołem Cream to następny akcent wielkich nieobecnych, argumentowali swój brak udziału faktem iż planowali zrobić na swój amerykański debiut własne większe przedstawienie, zespół Kaleidoscope pomimo że byli reklamowani nie wystąpili, ostatni z wielkich nieobecnych to grupa The Doors, wyjaśnienie ich braku było dość dziwne, twierdzono mianowicie że koordynatorzy festiwalu po prostu zapomnieli ich zaprosić. John Densmore, perkusista zespołu, w swojej książce, "Riders on the Storm ", wyraził przekonanie, że nie zostali zaproszeni, ponieważ ich muzyka nie odzwierciedlała ideałów czasu, "Pokoju i Miłości". Zaskakiwał również całkowity brak wykonawców wydających swoje albumu pod egidą Berry’ego Gordy’a i jego Motown Records, jedynym akcentem było pojawienie się Smokey Robinsona w zarządzie festiwalu.
Przejdźmy jednak do wykonawców którzy pojawili się na scenie festiwalu. W pierwszym tak wielkim, przedsięwzięciu wzięło udział 31 grup i solistów reprezentujących niemal wszystkie ówczesne kierunki muzyki pop, przede wszystkim rockowej, a przez widownię przewinęło się ponad 200 tysięcy osób. Niezwykle ważnym aspektem festiwalu o którym często się zapomina był fakt że wszyscy zaproszeni wykonawcy grali za darmo a dochody z koncertu miały być przeznaczone na cele charytatywne.
![]() |
Otis Redding |
Pierwszego dnia, w piątek 16 czerwca, na scenie w Monterey wystąpili między innym: Lou Rawls, Johnny Rivers, słynny już wówczas duet Simon & Garfunkel, legendarna kapela The Animals oraz niepasująca trochę do stylu festiwalu grupa The Association. W sobotę zagrała cała plejada amerykańskiego rocka, między innymi: Janis Joplin wraz z zespołem Big Brother & The Holding Company, Otis Redding, Canned Heat, Quicksilver Messenger Service, Steve Miller Band, Electric Flag, Moby Grape, Jefferson Airplane, The Byrds oraz The Paul Butterfield Blues Band i Booker T. & The MG’s. Niewątpliwie jednak największe wrażenie pozostawiły tego dnia występy Janis Joplin z zespołem Big Brother & The Holding Company dla której był to jeden z pierwszych poważnych występów publicznych oraz entuzjastycznie przyjęty Otis Redding, który znalazł się na festiwalu dzięki staraniom promotora Jerry`ego Wexlera widzącego w tym wydarzeniu szansę na jego dalszy rozwój. Występując w kontrastującym z kolorowym kaftanami, paciorkami i kwiatami tradycyjnym czarnym garniturze, wyśpiewał takie hity jak "Try a Little Tenderness", "Shake", "Respect", "Satisfaction", i "I've Been Loving You Too Long". Po tym występie Redding nagrał swój największy hit "Sitting In The Dock Of The Bay", w którym zawarł swoje przeżycia z tej imprezy. Pomimo odniesionego ogromnego sukcesu niedługo cieszył się sławą, zginął 6 miesięcy później w katastrofie lotniczej w wieku 26 lat.
![]() |
The Who, gitara Pete`a Townshenda za chwilę zakończy swój żywot |
![]() |
Ravi Shankar |
Festiwal z kilku wykonawców uczynił supergwiazdy, Janis Joplin, Jimi Hendrix i Otis Redding odnieśli niesłychany sukces. Potrafili najpełniej wyrazić swoją muzyką ducha czasu i uczynić ze swoich występów wydarzenie przekraczające wszystko to, co do tej pory muzyka rockowa w swoim głównym nurcie potrafiła przekazać. Innym wykonawcą, który także potrafił to uczynić, i to pomimo tego, iż był muzykiem spoza europejskiego i amerykańskiego kręgu kulturowego - był Hindus Ravi Shankar ze swoim zespołem.
Z festiwalu został nakręcony także film dokumentalny "Monterey Pop" przez D. A. Pennebakera który również przeszedł do historii.
![]() |
Kawałek rozbitej gitary Jimiego Hendrixa |
Ten niezwykły festiwal, odbywający się pod hasłem „Muzyka, miłość i kwiaty”, zapamiętany został jako jedno z najważniejszych wydarzeń tamtej dekady i w ogóle całego rocka. Kalifornia, a przede wszystkim San Francisco ze sławną dzielnicą Haight Ashbury eksplodowały tego lata kolorami, muzyką tysięcy gitar, plamami migającego światła, zapachem kadzideł z drzewa sandałowego, wonią marihuany, barwnymi tkaninami i pięknymi, choć utopijnymi ideami.
A oto jak wyglądała kompletna lista wykonawców:
![]() |
Show Jimiego Hendrixa w którym to podpalił własną gitarę. |
Piątek, 16 czerwca
- The Association
- The Paupers
- Lou Rawls
- Beverly
- Johnny Rivers
- The Animals
- Simon and Garfunkel
Sobota, 17 czerwca
- Canned Heat
- Janis Joplin i Big Brother & The Holding Company
- Country Joe and The Fish
- Al Kooper
- Paul Butterfield Blues Band
- Quicksilver Messenger Service
- Steve Miller Band
- The Electric Flag
- Moby Grape
- Hugh Masekela
- The Byrds
- Laura Nyro
- Jefferson Airplane
- Booker T and The MG's
- Otis Redding
![]() |
Janis Joplin z zespołem Big Brother & The Holding Company |
Niedziela, 18 czerwca
- Ravi Shankar
- The Blues Project
- Janis Joplin i Big Brother & The Holding Company
- The Group with No Name
- Buffalo Springfield
- The Who
- The Jimi Hendrix Experience
- Grateful Dead
- Scott McKenzie
- The Mamas & the Papas
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz